[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4795: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4797: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4798: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4799: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
forum.fretek.org • Zobacz wątek - Szalim

Szalim

Moderator: agja

Szalim

Postprzez astarte » 8 sie 2011, o 15:31

Szalim trafila do mnie 2 sierpnia 2011 roku z Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie podrzucili ją jacyś ludzie z lecznicy jako fretke znalezioną na ulicy. Przez telefon uslyszałam ze jest to bardzo młoda fretka, która powłóczy tylną łapką.

Gdy przyjechałam zobaczyłam około 6 tygodniową malutką czarnuszkę, która nie tyle ze powłóczyła nożkami ale w ogóle na nie nie chodzila.


5 sierpnia umówiliśmy się na wizyte do naszego krakowskiego cudotworcy dr Barana z kliniki Arka, po badaniu krwi (profil kostny) i RTG tylnych łapeczek, z dobrych wiadomosci okazało się ze wszystkie parametry z profilu kostnego (fosfor, wapn i białko) są w normie niestety RTG pokazały złamania, jedna tynia łapka została złamana poprzecznie w kości udowej z niewielkim przemieszczeniem co po uplywie ok 3 tygodni powinno zrosnąc się samo pozostawiając niewielkie okulawienie, niestety z drugą łapką wyszła gorsza sprawa czyli złamanie w stawie skokowym z przemieszczeniem i pozrywanymi sciegnami. Moj weterynarz stwierdził, że u tak młodego zwierzęcia jest to nieoperacyjne a staw z czasem zarosnie i zwapnieje, nóżka do konca zycia zostanie nieruchoma. Z powodu obciazenia druga nozka z czasem bedzie bolec a kregoslup moze sie zwyrodnic i powodowac bol.

Malutka do konca zycia bedzie fretką upośledzoną ruchowo, załatwia się pod siebie, nie moze wychodzic na hamaczki, dlatego musi je mieć zawieszone max 1-2 cm nad dnem klatki. Z powodu załatwiania się pod siebie wymaga niestety czestego wymieniania wszystkich szmatek i mycia poniewaz potrafi "ufajdać się po pachy".

Z powodu bardzo dobrych wynikow badan doszlismy do wniosku, że jej stan spowodowany zostal upadkiem z wysokosci 1-2 pietra (okno, balkon) albo została skatowana przez jakiegos zwyrodnialca.

Z wiesci bardzo optymistycznych:
Malutka jest niesamowicie przyjazna i wdzieczna za opieke, jest zywym zlotkiem i ma ogromną cheć życia. Na słowo "Biziu, biziu" smieje sie po pachy. Jest bardzo towarzyska ale niestety nie moze miec kontaktu z zywszymi fretkami, ale bardzo lubi towarzystwo ludzkie... Malutka potrafi spac z polowa cialka zwieszona z hamaczka i wyciagnietym jezorkiem. Wtedy jest tak slodziutka ze mozna ja schrupac :)

Obecnie po udanej operacji Zafira jestem w kontakcie z dr Anna Jałonicką-Rzepką, i zobaczymy czy mała zakwalifikuje sie do podobnego zabiegu.
astarte
 

Re: Szalim

Postprzez astarte » 22 sie 2011, o 16:07

Zaczynamy wlasnie rehabilitacje, która podobno bardzo pomogla niemieckim fretkom po podobnych urazach.

Obecnie Szamka calkiem niezle chodzi na zrosnietej nozce ale troche komicznie wyglada jak na jednej podskakuje a druga ciagnie jednak nie poddaje sie - jej nalepszymi przyjaciolmi zostały moje 6 tygodniowe maluszki... Szami pokustykuje po lozku a moje male niezdary probuja ja dogonic... po jakis 10-20 minutach (Szami na słaba kondycje ze wzgledu na 3 tygdoniowe zamkniecie w klatce) wszystkie padaja ze zmeczenia... Zazwyczaj niestety Szalim jest na dole a na niej 3-4 szczeniaczki :)
astarte
 

Re: Szalim

Postprzez Mirbla » 22 sie 2011, o 16:46

Biedne maleństwo. Rozumiem że żadna operacja naprawcza nie wchodzila w grę?

Masz może jakieś zdjęcia panieneczki?
Mirbla
Zarząd SPF
 
Posty: 663
Dołączył(a): 5 sty 2010, o 23:51
Lokalizacja: Warszawa Włochy

Re: Szalim

Postprzez astarte » 22 sie 2011, o 16:57

Mirbla no niestety przez problemy w domu a w szczegolnosci przez moja umierajaca Matylde która zabiera mi 80% czasu, szczeniaki które zabieraja mi 15% czasu nie bylam w stanie podjechac po RTG, albo poprostu przywozac Mati w stanie agonalnym na szpital o nich zapominalam.


Jednak duzym zaskoczeniem jest to ze AZ tak zle nie chodzi jak moglo by się wydawać z rokowan, a ta rehabilitacja przynosila wspaniale efekty (widzialam filmy) :)

Zdjecia troche stare ale tak jak mowie podtrzymywanie Mati przy zyciu jest teraz moim glownym celem...

https://picasaweb.google.com/1179857301 ... IyctZ7Kbg#
astarte
 

Re: Szalim

Postprzez Mirbla » 22 sie 2011, o 17:04

Śliczne maleństwo :D . Pewnie maluch przystosuje się do freciego życia z tymi ułomnościami. Byle tylko nie obcierala skóry na tych łapeczkach to da radę. Zaintrygowala mnie ta rehabilitacja. To jest jakaś metoda, czy zbior ćwiczeń? Podaj link jeśli gdzieś to można zobaczyć. Może przydać się innym ogonkom. czy to tylko po zlamaniach, czy jakieś neurologiczne zaburzenia też można tak rehabilitować?
Mirbla
Zarząd SPF
 
Posty: 663
Dołączył(a): 5 sty 2010, o 23:51
Lokalizacja: Warszawa Włochy

Re: Szalim

Postprzez astrate » 22 sie 2011, o 17:17

z tego co zrozumialam to najbardziej pomaga fretkom po zlamaniach w obrebie tylnych konczyn (miednice, lapki) rzadziej kiedy jest to uraz kregoslupa...

Filmiki podesle jak bede w domu bo jestem w pracy :)

Jest to zbior cwiczen majacych na celu usprawnienie konczyn zarowno tych zrosnietych jak i np. wywichnietych oni podobno to przy osteo nawet stosowali.

Mamy cwiczenia na pilce której rozmiar uwzglednia krzywizne kregoslupa fretki (swietne sa psie piszczące piłki z gumowymi kolcami), cwiczenia wodne - duza ilosc wody i podtrzymujesz fretke zeby plywala (to dla fretek ktore nie dostaja paniki w wodzie - naszczescie Szalim uwielbia sie moczyc jestesmy juz po pierwszej sesji) proponowano tez zabiegi z cieplo i zimnolecznictwa niestety musiala bym sie dowiedziec czy moich rehabilitanci z lecznicy podjeli by sie takiego zabiegu na takim malym zwierzatku.

Teraz naprawde calkiem niezle sobie radzi, jedna kostka sie zrosla i naprawde zostalo minimalne okulawienie, druga jest wykrzywiona ale nie calkowicie bezwladna. Oczywiscie przy takiej jak dzisiaj duchocie przechodzacej w burze mala ma dolegliwosci bolowe ale redukujemy je opaska zelowa zmrozona (TYLKO TYLKO pod obecnosc opiekuna, taka opaska zjedzona mogla by powodowac straszne zatrucie) naszczescie Szami mimo mlodego wieku jest stosunkowo rozsadna fretka i po 3 minutowej walce grzecznie sie kladzie i daje owinac lapke opaska (znaczy najpier podkladamy kawalek przescieradla bo naprawde ta opaska mrozi)
astrate
 

Re: Szalim

Postprzez Mirbla » 22 sie 2011, o 17:25

To dużo pracy przed Tobą, ale jeśli ma przynieść poprawę to warto. Szkoda że tak daleko mieszkasz bo chętnie bym pomogła.
Mizianka dla czarnulki.
Czekamy na filmik
Mirbla
Zarząd SPF
 
Posty: 663
Dołączył(a): 5 sty 2010, o 23:51
Lokalizacja: Warszawa Włochy

Re: Szalim

Postprzez astarte » 22 sie 2011, o 17:27

Mirbla ogromnym plusem jest to ze mozna to robic w domu, bo naprawde staram sie go zabardzo nie opuszczac ze wzgledu na Mati... Chociaz... mozliwe (a jest to najgorsza mozliwosc dla mnie) ze w piatek pojedziemy we dwie a wroce juz sama :cry:
astarte
 

Re: Szalim

Postprzez Mirbla » 22 sie 2011, o 17:33

Mirbla
Zarząd SPF
 
Posty: 663
Dołączył(a): 5 sty 2010, o 23:51
Lokalizacja: Warszawa Włochy

Re: Szalim

Postprzez SYLWIA7 » 28 sie 2011, o 15:37

Tak, malutka została objęta Wirtualną Opieką a Caed dała jej dożywotnie DT.
Koordynator Regionalny lubuskiego, tel. 695 948 991
Avatar użytkownika
SYLWIA7
Zarząd SPF
 
Posty: 1697
Dołączył(a): 7 sie 2009, o 10:00
Lokalizacja: Żary Lubuskie

Re: Szalim

Postprzez ven-a » 28 sie 2011, o 15:54

Niekoniecznie dożywotnie. Może znajdzie się odpowiednia osoba, która zapewni Szalim wspaniały dom ;)
Avatar użytkownika
ven-a
Członek Wspierający
 
Posty: 1151
Dołączył(a): 14 sie 2009, o 13:21
Lokalizacja: Ostróda/ Morąg

Re: Szalim

Postprzez astarte » 7 wrz 2011, o 17:46

Szalim pojechała ze mną na Targi Zoo-Botanica do Wrocławia, wymiziały ją chyba wszystkie ciotki - tego czarnego nochalka nie da się nie kochać.


Myśle, że wszystkie osoby obecne na targach mogą potwierdzić, że malutka poczyniła ogromne postępy w poruszaniu się, niestety gdy już była zmęczona zaczeła zamiatać nóżką. Dostałyśmy też ogrom prezentów, szmatek, podkładów i super materacyk dopasowujący się do kształtu ciałka :)


Nieoficjalnie powiem, że znalazła się chętna osoba do adopcji małej Szalim, rozmowy trwają zależy mi na tym, żeby ta wyjątkowa osoba zdawała sobie sprawę, że Szalim potrzebuje ciągłej opieki i obserwacji :) Narazie jestem na TAK ale zobaczymy jeszcze :)


Szalim spędziła większość Wrocławia z The Billem i Lusią, oczywiście jej szczeniakowość musiała zaczynać do obojga, o ile 5 letnia Lusia olała młodą o tyle z The Billem zdarzało się prowadzić regularne walki, czego skutkiem była zielona chmura oparów piżmowych i chęć mordu Ocelotki, jej TŻ i mnie w autobusie :P

Mała Szalim na targach:
https://picasaweb.google.com/1179857301 ... 1352439170
astarte
 

Re: Szalim

Postprzez Straszny Dziadunio » 3 paź 2011, o 22:15

Drodzy Państwo - podobno frecia już w nowym domu. Może warto tu napisać, żeby ludziska już na nią nie płacili i nie słali prezentów. Pora pomóc innym, bardziej potrzebującym.
Straszny Dziadunio
 

Re: Szalim

Postprzez kojot » 4 paź 2011, o 10:37

kojot
Koordynator Ogólnopolski
 
Posty: 519
Dołączył(a): 7 sie 2009, o 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szalim

Postprzez ven-a » 19 sie 2012, o 08:16

Informacja do Wirtualnych Opiekunów została rozesłana 30 września, jakieś 2 minuty po przekazaniu mi tej informacji od jej Domku Tymczasowego :)


Ostatnio przesunięty w górę 19 sie 2012, o 08:16 przez: Anonymous.
Avatar użytkownika
ven-a
Członek Wspierający
 
Posty: 1151
Dołączył(a): 14 sie 2009, o 13:21
Lokalizacja: Ostróda/ Morąg


Powrót do Archiwum WA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron